دیوید بروکس

انیمیشن شخصیت در عصر سلفی، دیوید بروکس

RSA یا انجمن سلطنتی هنر، تولیدات و تجارت (RSA, Royal Society for Arts, Manufactures and Commerce) یه سازمان انگلیسی با سابقه‌ی ۲۵۰ ساله‌س که برای چالش‌های اجتماعی راه‌حل‌های کابردی ارائه می‌ده.

این سازمان تو ۱۷۵۴ توسط ویلیام شیپلی تأسیس شده که تو سال ۱۸۴۷ منشور سلطنتی (یه سند تو مایه‌ی ثبت اختراع) بهش اعطا شده و تو سال ۱۹۰۸ کلمه‌ی “سلطنتی” توسط شاه ادوارد هفتم بهش اضافه شده. قبلش انجمن هنر، تولیدات و تجارت بوده، سلطنتی نداشته.

آدمایی مثل چارلز دیکنز، بنیامین فرانکلین، کارل مارکس، آدام اسمیت، استفان هافکینگ، نلسون ماندلا و خیلیای دیگه از اون قدیما تا الان با این انجمن همکاری داشتن.

در حال حاضر حامی مادی و معنوی این سازمان ملکه‌ی انگلیس، الیزابت دومه.

 

شخصیت در عصر سلفی – دیوید بروکس

دیوید بروکس یه منتقد و مفسر فرهنگیه که برای رسانه‌هایی مثل نیویورک تایمز و واشنگتن تایمز مطلب می‌نویسه و البته به‌غیر از این رسانه‌ها با جاهای مطرح دیگه هم همکاری داشته.

توی ایران دو تا از کتاب‌هاش به اسم جاده‌ی شخصیت و کوه دوم ترجمه شده که پادکست بی‌پلاس هم برای هر کدوم یه اپیزود بیرون داده.

چیزی که به‌طور کلی از صحبت‌های دیوید بروکس تو جاهای مختلف درک می‌شه اینه که سعی داره انسانی که خیلی سطحی و کم‌عمق تعریف شده و رفته‌رفته سطحی‌تر داره می‌شه رو عمیق‌تر نشون بده.

وقتی تعریف ما از انسان محدود شد به خصلت‌های ناپسند، مجبور می‌شیم شرایظی وضع کنیم که این انسان رو که نیاز به مهار کردن داره مهار کنیم و سیستمی ایجاد می‌کنیم برای مهار این انسانی که تعریف کردیم و سیستم کم‌کم انسانی که سطحی نبود رو پایین میاره و به همون‌جایی که اول به نادرست تصور کرده بودیم می‌رسونه (هربرت شوارتز تو کتاب چرا کار می‌کنیم، فصل فناوری اندیشه این موضوع رو خیلی کامل شرح داده).

وقتی انسان رو به مرور زمان تا حد جسم و ماده پایین آوردیم اخلاق کم‌کم محو می‌شه و اقتصاد و عدد جاشو می‌گیره.

وقتی انسان رو طوری تعریف کردیم که تو همه‌ی شرایط صرفاً دنبال منفعت شخصی خودشه، خودشیفتگی بیرون می‌زنه.

به نظرم دیوید بروکس سعی داره حتی به اندازه‌ی ذره‌ای انسان امروزِ خالی شده از هویت رو که سعی داره با چیزایی مثل رزومه هویت پیدا کنه رو به چیزی بیشتر از اونی که درگیرشه متوجه کنه.

برای اینکه بیشتر با نظرات دیوید بروکس آشنا بشی به علاوه‌ی دو تا کتابی که بالا معرفی کردیم سه تا سخنرانی‌ پایین هم کمکت می‌کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «انیمیشن شخصیت در عصر سلفی، دیوید بروکس»

  1. سلام
    لینک دانلود انیمیشن ها خرابه!
    هر سه تا یه فایل رو دانلود میکنه و اونم باز نمیشه

    پاسخ