یووال نوح هراری

مصاحبۀ مجله وایرد با یووال نوح هراری و تریستان هریس

توی این ویدیو نیکلاس تامسون سردبیر مجله وایرد با یووال نوح هراری و تریستان هریس در مورد اینکه ذهن انسان‌ها هک می‌شه و چطور می‌شه از این ماجرا جلوگیری کرد گفتگو می‌کنه.

این ویدیو تو سال ۲۰۱۸ منتشر شده و مدت زمان اون تقریباً یک ساعته.

[jwp-video n=”1″]

خلاصه‌ی گفتگو

بحث از اونجا شروع می‌شه که آیا ذهن انسان قابل هک شدن است یا خیر؟ بعد از اینکه این موضوع شفاف شد تریستان هریس در مورد نمونه‌های عینی اون حرف می‌زنه و یووال نوح هراری بحث رو از یه نگاه کلی‌تری باز می‌کنه.

بعد از این گفتگو که طی اون راه‌حل‌هایی هم ارائه می‌شه گفتگو با سه سوال در مورد سه عنصر جلو می‌ره:
۱. هوش مصنوعی باید چجوری باشه، چه قوانینی نیازه؟
۲. رابطه‌ی بین ما و هوش مصنوعی چه مشکلاتی داره؟
۳. ما در مقابل هوش مصنوعی کجا هستیم و باید چه کار کنیم؟

تا آخر گفتگو به سوال سوم و دوم تا حد زیادی راجع بهشون صحبت می‌شه و سوال اول به خاطر زمان برنامه ساک می‌مونه.

با دیدن این مصاحبه دید خیلی خوبی نسبت به جریان هوش مصنوعی، خطرات اون، فرصت‌هایی که در آینده ایجاد می‌کنه، روش‌های کم کردن آسیب‌پذیری پیدا می‌کنی.

 

قسمتی از گفتگوی نکلاس تامسون با یووال نوح هراری

نیکلاس تامسون: آیا دموکراسی می‌تواند زنده بماند؟ یا عبارتی که در کتاب خود استفاده می‌کنید: «دموکراسی به یک نمایش عروسکی تبدیل می‌شود»

یووال نوح هراری: اگر با این واقعیت‌های جدید سازگار نباشد صرفاً به یک نمایش عروسکی احساسی تبدیل می‌شود. اگر با این توهم ادامه دهید که انتخابِ انسان قابل هک شدن نیست، قابل دستکاری نیست و ما می‌توانیم کاملاً به آن اعتماد کنیم و این منبع تمام اختیارات است، خیلی زود به یک نمایش عروسکی احساسی خواهید رسید و این یکی از بزرگترین خطراتی است که ما با آن روبرو هستیم و در واقع نتیجه‌ی نوعی فقر فلسفی است.

ایده‌های فلسفی قرن هجدهم را امری بدیهی تلقی کردن و به روز نکردن آنها با یافته‌های دانش مشکل‌ساز است.

حل این مسئله بسیار دشوار است. زیرا شما به سراغ مردم می‌روید، مردم نمی‌خواهند این پیام را بشنوند که آنها حیوانات قابل هک هستند. انتخاب‌هایشان، خواسته‌هایشان درک آنها از من کیستم، معتبرترین آرزوهای من چیست، اینها را در واقع می‌توان هک و دستکاری کرد.

به عبارت ساده لوزۀ من ممکن است برای پوتین کار کند. من نمی‌خواهم این را بدانم، نمی‌خواهم آن را باور کنم، و می‌گویم: «نه من آزاد هستم، اگر از چیزی می‌ترسم این به خاطر من است نه به این دلیل که کسی این ترس را در ذهن من جای داده است. اگر من چیزی را انتخاب کنم این اختیار من است و شما کی هستید که بخواهید چیز دیگری به من بگویید.»

 

دیدگاهتان را بنویسید