اینستاگرام و تلگرام

تفاوت اساسی اینستاگرام و تلگرام

در این مطلب سعی شده تا تفاوت اصلی اینستاگرام و تلگرام بطور واضح بیان بشه تا اگر کسی قصد بازاریابی اینستاگرام رو داشت بتونه بصورت حرفه ای تر عمل کنه.

شبکه اجتماعی یا رسانه اجتماعی

قبل از اینکه وارد بحث تفاوت اینستاگرام و تلگرام بشیم باید ببینیم که اصلا شبکه اجتماعی یا social network چیه و چه فرقی با رسانه اجتماعی یا social media داره.

اونطور که بزرگترهای متخصص در این زمینه عنوان میکنند، بطور خیلی خلاصه سوشال مدیا بستری هست که سوشال نتورکها در اون بستر هستند. یعنی به روش اهل منطق نسبت بین سوشال مدیا و سوشال نتورک عموم و خصوص مطلق هست و سوشال مدیا مفهوم عامتری نسبت به سوشال نتورک هست.

تلگرام و اینستاگرام هردو سوشال نتورک social network معرفی میشن و در این دسته قرار میگیرند اما اینکه چه نوع شبکه اجتماعی هستند با هم فرق میکنه. شبکه های اجتماعی انواع زیادی دارند که متاسفانه یا خوشبختانه ما در ایران فقط با یکی دو نوع اون سروکار داریم و باقی اشکال این شبکه ها در ایران مخاطب ندارند.

 

همونطور که در تصویر بالا مشخصه، یک دسته بندی راجع به شبکه های اجتماعی انجام شده که البته صد در صد نیست، اما تا حدود زیادی میشه شبکه های اجتماعی رو در این موضوعات دسته بندی کرد.

اینستاگرام و تلگرام

اینکه چرا تلگرام در دنیا جایگاه ضعیفی بین شبکه های اجتماعی داره اما در ایران اینهمه مخاطب داره، بیشتر مربوط میشه به مسایل امنیتی کشور و مورد صحبت ما نیست و تحت هر شرایط نمیشه جایگاه این شبکه اجتماعی رو در ایران نادیده گرفت، برای همین اینستاگرام رو با تلگرام مقایسه میکنیم، چون تقریبا این دو رسانه اجتماعی بین سایر رسانه ها بیشترین مخاطب رو در کشور دارند.

در یک دسته بندی به لحاظ ساختاری و عملکردی شبکه های اجتماعی به دو دسته پیام رسان messenger و میکرو بلاگ microblog تقسیم میشوند.

تلگرام جزو دسته مسنجرها یا پیام رسان هاست و اینستاگرام جزو میکروبلاگها دسته بندی میشه. یعنی اگر شما قصد پیام رسانی فوری داشته باشید، یک رسانه خبری باشید که روزانه حجم زیادی از پیامهارو نیاز هست که مخاطبانتون مخابره کنید مسلما تلگرام یک رسانه عالی و فوق العاده برای شماست اما اینستاگرام برای این نوع فعالیت خیلی بازخورد خوبی نداره.

اینستاگرام میکروبلاگ و تلگرام پیام رسان است

پیام رسان بودن تلگرام مشخصه و نیاز به تعریف نداره، اما میکرو بلاگ یعنی چی؟

دوستانی که وبلاگ دارن یا در اینترنت تولید محتوا میکنند با بلاگ آشنا هستند و میدونن که بلاگ بطور ساده و دم دستی: فضاییه که در اختیار کاربره و کاربر میتونه در اون فضا متناسب با شرایط اونجا محتوا تولید و منتشر کنه. این فضا میتونه یک پیج اینستاگرام باشه، یک وبسایت باشه یا همچین چیزایی:)

پس اگر کسی با مبانی بلاگ نویسی و تولید محتوا آشنا باشه مسلما خیلی خوب میتونه در اینستاگرام فعالیت کنه و رشد داشته باشه. این به این معنی نیست که فعالیت در تلگرام هیچ نیازی به این دانشها نداره، تلگرام هم به لحاظ شبکه اجتماعی بودنش بالاخره نیاز داره تا محتوایی ایجاد بشه و در اون منتشر بشه، اما وتقعیت امر اینه که در تلگرام بیشتر نو و جدید و جالب بودن مطلب مهمه تا مسایل فنی دیگه.

 

اینستاگرام میکرو بلاگ است. خب که چی؟!

اینکه بتونیم از معلوماتمون استفاده کاربردی کنیم و اونها رو در عمل پیاده کنیم مهمه، مگر نه مطالب غیر کاربردی و صرفا نظری انقدر در سطح اینترنت زیاده که واقعا حد و حساب نداره. درسته! میکروبلاگ بودن اینستاگرام چه مشکلی رو حل میکنه؟! چه دردی رو دوا میکنه؟!

اساسا اینکه اینستاگرام میکرو بلاگه برای این مطرح شد تا تفاوت این رسانه با تلگرام مشخص بشه تا کسانی که در تلگرام فعال هستند با همون روش وارد اینستاگرام نشن و کمی در رویه و استراتژی های تولید محتوای خودشون تغییرات ایجاد کنند. البته این جریان فقط برای وقتیه که کار درست حسابی بخواد انجام بشه، مگر نه در رابطه با محتواهای زرد و دریوری صدق نمیکنه.

پس در وحله اول یادمون باشه اینستاگرام نیاز به محتوای جالب و جذاب و در عین حال بدون تاریخ مصرف و یا با تاریخ مصرف طولانی داره. دوم اینکه برای فعالیت حرفه ای حتما حتما نیاز به آشنایی با تولید محتوا و بالاخص خلاقیت داره.

میشه گفت مهمترین عنصر در اینستاگرام “خلاقیت در تولید محتوا” هست. خلاقیت به معنای تولید ایده های متعدد، نه ایده های با کیفیت. پس میتونیم اینطور بحث رو جمع بندی کنیم که تفاوت اصلی اینستاگرام و تلگرام اینه که اینستا میکروبلاگه و تلگرام مسنجره. یعنی برای جاهایی که حجم پیامها زیاده و نیازه که روزانه مخابره بشه تلگرام بعنوان پیام رسان گزینه خوبیه و برای جاهایی که حجم پیامها کمه و بیشتر نیاز به ارتباط با مخاطبان هست، اینستاگرام گزینه بهتریه. اینستاکرام در این حالت و با این تعاریف برای کسب و کارهای کوچک خیلی گزینه بهتری هست تا تلگرام.